Festival italských filmů

vytvořeno v neděli 8.1.2012  |  Akce  |  Promítání
Po úspěšném festivalu německých filmů, bude na Pelechu pokračovat festival filmů z Itálie.
Každé lednové pondělí můžete navštívit Pelech a shlédnout jeden ze čtyř filmů.
První čerpá námět z tragického osudu dvou italských anarchistů, kteří se stali kvůli svým aktivitám, oběťmi justiční vraždy. Druhý film popisuje vzestup nacizmu za podpory elit. Třetí snímek na programu je dokument o vlivu televizního magnáta a později italského prezidenta Berlusconiho. Poslední film zobrazuje svár mezi dvěma bratry, které nesmiřitelně rozdělují odlišné ideologie, ale zároveň je pojí láska k jedné ženě.

Sacco & Vanzetti Drama, Itálie / Francie, 1971, 120 min
V roce 1920 byli italští emigranti v USA, anarchisté Niccola Sacco a Bartolomeo Vanzetti, neprávem obviněni z loupeže a vraždy a odsouzeni k smrti. Skutečným důvodem k jejich odsouzení však byly jejich politické názory. Italské dokumentární drama pojednává o jednom z nejhanebnějších a nejpokrytečtějších rozsudků v historii lidstva.

Soumrak bohů Drama / Válečný, Itálie / Švýcarsko / Západní Německo, 1969, 150 min
Moc a bohatství rodu von Essenbeck zůstalo nedotčeno, i když Německo prohrálo válku a následovala deprese. Teď je rok 1934 a baron svolal svou rodinu na večeři. Tato příležitost přinese do jeho domu i sestřenici, která právě vstupuje do nacistické strany. Doprovází ji manažer baronovy společnosti. Dvě malé dívky v salonu recitují verše a pak si se sestřenicí Martin hrají na schovávanou. Náhle se ozve výkřik. Baron byl zastřelen pistolí jejich otce a otec prchá...

Videocracy Dokumentární, 2009, 85 min
V Itálii měl na televizní průmysl po tři dekády vliv pouze jediný muž. Jako televizní magnát a posléze prezident, Silvio Berlusconi vytvořil perfektní systém televizní zábavy a politiky. Dokument zobrazuje následky televizního experimentu, jemuž jsou Italové vystaveni už po více jak 30 let a zavede až do těch nejvyšších sfér, dokonce i k prezidentskému letnímu resortu na Sardinii.

Můj bratr je jedináček Komedie / Krimi, Itálie / Francie, 2007, 108 min
Příběh zachycuje dospívání dvou bratrů v Itálii v 60. letech. Poté, co se nejmladší ze tří sourozenců Accio rozhodne předčasně ukončit studium semináře a vrátí se zpět do rodného města, začínají v rodině první nesváry. Mladý Accio se spřátelí s Mariem, který ho seznámí s ideou fašismu a Accio se zapíše do fašistické strany Italského sociálního hnutí. Naproti tomu jeho starší bratr Manrico, jenž pracuje jako dělník v továrně, je zarytý komunista a často iniciuje stávky. Odlišné názory bratrů na politiku s sebou přináší mnohé potyčky. Navzdory politice ale dokážou sdílet radosti i strasti. Vše, co život v 60. letech v Itálii přinášel nebo odnášel - dospívání, přátelství, lásku, ideály...Dále na